top of page
 • Zdjęcie autoraAdmin

Jak Uzyskać Wózek Inwalidzki z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Spis treści

Tradycyjny i popularny zwykły wózek inwalidzki dla seniora

Jak Uzyskać Wózek Inwalidzki z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w Polsce odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej dla obywateli, w tym także w zakresie dostępu do niezbędnego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Dla osób z ograniczeniami fizycznymi, uzyskanie wózka inwalidzkiego, pieluchomajtek czy innego sprzętu rehabilitacyjnego może być kluczowe dla poprawy jakości życia. W tym artykule omówimy, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać potrzebny sprzęt za pośrednictwem NFZ.


Kto może ubiegać się o refundację NFZ na wózek inwalidzki? 

Refundacja NFZ na wózek inwalidzki jest dostępna dla osób, które spełniają określone kryteria medyczne oraz administracyjne. Oto kilka głównych warunków, które muszą być spełnione:

 1. Diagnoza Medyczna: Osoba chcąca otrzymać refundację musi mieć udokumentowaną diagnozę medyczną, która uzasadnia potrzebę korzystania z wózka inwalidzkiego. Diagnoza ta musi być potwierdzona przez lekarza specjalistę.

 2. Ograniczenia Fizyczne: Wózek inwalidzki jest przeznaczony dla osób z ograniczeniami fizycznymi, które uniemożliwiają im samodzielne poruszanie się na dłuższe dystanse.

 3. Utrata Pełnosprawności: Osoby ubiegające się o refundację wózka inwalidzkiego muszą zostać sklasyfikowane jako osoby z niepełnosprawnością w odpowiednim stopniu.Na jakie wózki inwalidzkie można otrzymać refundację NFZ?

Refundacja NFZ dotyczy różnych rodzajów wózków inwalidzkich, aby wyjść naprzeciw potrzebom osób z ograniczeniami ruchowymi. Oto kilka głównych rodzajów wózków inwalidzkich, na które można otrzymać refundację NFZ:

 1. Wózki Ręczne: Są to wózki, które wymagają od użytkownika manualnego napędu, czyli poruszania się poprzez kręcenie kółek. Są stosowane przez osoby, które zachowują pełną lub częściową sprawność górnych kończyn.

 2. Wózki Elektryczne: Wózki elektryczne są napędzane za pomocą silnika elektrycznego, co umożliwia łatwiejsze poruszanie się użytkownikom, którzy mają ograniczenia w siłach lub ruchu.

 3. Wózki Spacerowe, aluminiowe: Wózki spacerowe są lżejsze i bardziej zwrotne niż tradycyjne wózki inwalidzkie, co czyni je bardziej odpowiednimi do użytku na krótsze dystanse wewnątrz domu lub na świeżym powietrzu.

 4. Wózki Kąpielowe: Specjalne wózki kąpielowe są projektowane tak, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z kąpieli w sposób bezpieczny i wygodny.


Rodzaj wózka inwalidzkiego, na który można otrzymać refundację NFZ, zależy od diagnozy medycznej i potrzeb konkretnej osoby. Lekarz specjalista oceni, jaki rodzaj wózka będzie najlepiej spełniał potrzeby pacjenta i wyda odpowiednie zlecenie.

Refundacja na wózek inwalidzki ręczny

Dofinansowanie na ręczny wózek inwalidzki przysługuje jednakowo dzieciom od 3 do 18 roku życia a także osobom dorosłym posiadającym udokumentowane trwałe ograniczenie samodzielnego poruszania się.

W przypadku dzieci kod P.128 oznacza sprzęt z limitem do 600 złotych, a o nowy wózek można starać się już po 3 latach.

Kod NFZ dla ręcznych wózków inwalidzkich dla osób dorosłych to P.127 oznaczający dofinansowanie do kwoty 600 zł. Dorośli mogą starać się o nowy sprzęt co 5 lat. 


Refundacja na wózek inwalidzki aluminiowy

Dofinansowanie na aluminiowy wózek inwalidzki z kodem P.129 podobnie jak w przypadku ręcznego wózka inwalidzkiego przysługuje osobom dorosłym i dzieciom od 3 do 18 roku życia. Tutaj również niezbędne jest przedstawienie orzeczenia o trwałej niezdolności do chodzenia, ale przy założeniu, że pacjent będzie poruszał się na wózku samodzielnie bez pomocy innych osób.

Limit dofinansowania na aluminiowy wózek inwalidzki wynosi 1 700 zł, a refundacja osobom dorosłym przysługuje raz na 4 lata, a dzieciom raz na 3 lata


Jak uzyskać dofinansowanie NFZ na wózek inwalidzki?

 1. Wizyta u Lekarza Specjalisty: Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza specjalisty (np. ortopedy, neurologa, rehabilitanta, geriatry), który zdiagnozuje potrzebę korzystania z wózka inwalidzkiego na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Lekarz ten będzie odpowiedzialny za wydanie zalecenia medycznego na zakup wózka. Uwaga: zlecenie na wózek inwalidzki ręczny otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu.

 2. Zlecenie Lekarskie: Na podstawie diagnozy lekarz specjalista wyda zlecenie medyczne na zakup wózka inwalidzkiego. W zleceniu powinny być zawarte informacje dotyczące rodzaju wózka oraz jego specyficznych cech, które są niezbędne dla pacjenta.

 3. Wypełnienie i potwierdzenie Wniosku do NFZ: Po otrzymaniu zlecenia lekarskiego, w ciągu 30 dni pacjent lub jego opiekun powinien udać się do odpowiedniego oddziału NFZ i wypełnić wniosek o dofinansowanie na zakup wózka inwalidzkiego i otrzymać potwierdzenie realizacji otrzymanego zlecenia w placówce NFZ.

 4. Zakup Wózka: Po otrzymaniu pozytywnej decyzji z NFZ, pacjent może udać się do wybranej placówki medycznej, która współpracuje z NFZ, w celu zakupu wózka inwalidzkiego. Dofinansowanie NFZ będzie pokrywać część kosztów zakupu wózka, a pozostałą kwotę pacjent będzie musiał pokryć samodzielnie.

 5. Wystawienie Faktury i Rozliczenie: Po zakupie wózka, placówka medyczna wystawi fakturę, która zostanie rozliczona z NFZ. Pacjent może być zobowiązany do uiszczenia swojego udziału własnego w opłacie za wózek, w zależności od określonych przez NFZ zasad finansowania.


Ile wynosi refundacja z NFZ na wózek inwalidzki?

Kwota refundacji NFZ na wózek inwalidzki może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju wózka, jego specyfikacji, oraz stanu zdrowia pacjenta. NFZ pokrywa część kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, ale resztę kwoty pacjent może być zobowiązany pokryć samodzielnie.

1. Wózek inwalidzki ręczny – dofinansowanie do kwoty 600 zł

2. Wózek inwalidzki aluminiowy – dofinansowanie do 1700 zł

3. Wózek inwalidzki specjalny – dofinansowanie do 3000 zł


Podsumowanie

Dofinansowanie NFZ na zakup sprzętu rehabilitacyjnego jest istotnym wsparciem dla osób z ograniczeniami fizycznymi, które potrzebują specjalistycznego sprzętu do codziennego funkcjonowania. Dzięki procedurom NFZ, pacjenci mogą uzyskać potrzebny sprzęt bez dodatkowych kosztów, co znacząco poprawia ich jakość życia i niezależność. Ważne jest jednak, aby spełnić określone warunki i podjąć odpowiednie kroki, aby uzyskać dofinansowanie. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub bezpośrednio z NFZ, aby uzyskać więcej informacji na temat procedur i warunków dofinansowania.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page