Dom Seniora, Zakład Opiekuńczo Leczniczy, Dom Starców, Dom Spokojnej Starości co wybrać?
O różnicach w opiece w poszczególnych instytucjach już pisaliśmy wielokrotnie, jednak temat jest wciąż aktualny, a pytania wciąż powracają. W artykule pokażemy różnice pomiędzy opieką w domu Podopiecznego a pozostałymi ośrodkami.
Czym jest Dom Seniora, ZOL czy DSS?
Na Rynku spotkać można wiele instytucji , które świadczą specjalistyczne usługi skierowane dla osób starszych, samotnych, czy niepełnosprawnych. W większości są to domy, placówki zapewniające pomoc 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu dla osób, głównie Seniorów. Są to domy wyposażone tak, aby dać swoim Podopiecznym namiastkę własnego domu. W pełni umeblowane pokoje, kuchnie, łazienki, ogrody. Na pierwszy rzut oka idealne miejsce, do którego można oddać bliską osobę, miejsce w którym będzie miała zapewnioną spokojną starość. Finansowanie takich instytucji może pochodzić z różnych źródeł: od finansowania przez miasto, gminę po środki samych Podopiecznych - komercja.
Warunki mieszkaniowe
Pokoje i wyposażenie w ośrodkach
W większości przypadków są to umeblowane pokoje 2-3 osobowe, w których umieszcza się osobę starszą. Standardem są łóżka rehabilitacyjne, telewizor, szafa czy szafeczka nocna. Łazienki posiadają prysznice, a wszystko dostosowane do możliwości ruchowych Seniora. Tylko nieliczne placówki pozwalają na własne umeblowanie pokoju tak, aby odtworzyć warunki domowe.
Plusy: Łóżka rehabilitacyjne, przystosowane łazienki
Minusy: Pokoje wieloosobowe (obecność obcych osób z różnymi przyzwyczajeniami, chorobami itp.)
Opieka w domu, własne mieszkanie
Osoba Starsza, Senior przebywa w swoim mieszkaniu, pokoju w którym żyje od lat. Być może nie ma tam nowych mebli, sprzętów, ale nie to jest najważniejsze dla Osoby starszej.
Plusy: Senior pozostaje we własnym domu, mieszkaniu, które zna lubi.
Minusy: Przez większość czasu jest sam
Posiłki
Wyżywienie w ośrodkach
Ośrodki prześcigają się w swoich ofertach co do diet. Na rynku możemy spotkać informacje, że Senior będzie miał do pięciu posiłków dziennie, a diety będą dopasowane do potrzeb każdego Podopiecznego.
Większość placówek ze względów ekonomicznych czy lokalowych korzysta z posiłków przygotowywanych przez firmy cateringowe.
Plusy: Dieta przygotowana i zbilansowana do potrzeb Seniora wg schematów żywienia.
Minusy: Catering, Podopieczni nie mogą pomagać w przygotowywaniu posiłków lub otrzymać posiłku o dowolnej godzinie, sytuacja podobna do żywienia szpitalnego. Z góry narzucony jadłospis.
Opieka w domu - kuchnia domowa
Dieta jest dostosowywana indywidualnie do domownika. W zależności od rodzaju schorzenia lub smaków Seniora opiekunka wzbogaci posiłki o świeże warzywa czy owoce. O ilości posiłków, godzin podawania decyduje sam zainteresowany lub jego bliscy. Przygotowane posiłki we własnej kuchni są zawsze świeże i smaczniejsze niż najlepszy catering.
Plusy: Możliwość wspólnego przygotowywania posiłków, dotarcia do indywidualnych smaków, własna kuchnia. Diety dopasowane dokładnie do Podopiecznego
Minusy: brak
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo fizyczne w ośrodkach, domach opieki
Każdy ośrodek powinien zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i pomóc swojemu mieszkańcowi.
Pokoje i łazienki powinny być wyposażone w system przywoływania personelu.
Plusy: Łóżka rehabilitacyjne, dostosowana łazienka
Minusy: Pokoje wieloosobowe
Opieka w domu
Osoba Starsza, Senior przebywa w swoim mieszkaniu w którym żyje od lat. Być może nie ma tam nowych mebli, sprzętów, ale nie to jest najważniejsze dla Osoby starszej. Wyposażenie dostosowywane jest na bieżąco. W dzisiejszych realiach łóżko rehabilitacyjne można kupić lub wypożyczyć za niewielkie pieniądze, a każda łazienka nadaje się po niewielkim nakładzie finansowym do użytkowania przez osoby w niepełnej sprawności.
Plusy: Senior pozostaje we własnym domu, mieszkaniu, które zna, lubi, w którym czuje się swobodnie
Minusy: Mniejsza możliwość poznania drugiej osoby w podobnym wieku.
Aktywizacja, zajęcia terapeutyczne
Aktywizacja mieszkańca ośrodka
Mieszkaniec domu pomocy, ZOL'u, Domu Seniora jest wyręczany z każdej czynności jaka związana jest z prowadzenia domu. Sprzątanie pokoju, pranie, prasowanie, przyrządzanie posiłków, a nawet dbanie o własny wygląd. Każdą rzecz wykonuje personel. Seniorowi nie wolno pomagać w przygotowywaniu posiłków, przynieść posiłku do pokoju lub pomóc współlokatorowi w nakarmieniu. Każda czynność musi być wykonywana zgodnie z administracyjnymi regułami, procedurami. Opiekunowie stają się służącymi, wyręczając mieszkańców. Osoby starsze wręcz domagają się powierzenia im zadań, aby czuć się potrzebni.
Plusy: Osoby leżące, w ciężkich stanach mają zapewniona kompleksową opiekę
Minusy: Osoby chodzące, świadome swoich możliwości czują się niepotrzebne i ubezwłasnowolnienie, popadają w depresję, powoli wyłączają się z życia społecznego ponieważ otaczają ich same zakazy.
Obowiązki domowe
We własnym domu zawsze jest wiele rzeczy do zrobienia. Wytrzeć kurze, odkurzyć, pozmywać, zadbać o kwiaty i wiele spraw, które warto robić na bieżąco. Dla osób starszych (nie leżących) jest to powód do czynnego działania. W ciężkich pracach pomoże opiekunka, której zakres obowiązków jest dopasowany zawsze indywidualnie do potrzeb Seniora.
Plusy: Ciąga aktywizacja, poczucie bycia potrzebnym
Minusy: Osoby leżące podobnie jak w ośrodkach będą wyręczane przez opiekunów
Lekarz, pielęgniarka, pomoc medyczna
Opieka medyczna
Tutaj sytuacja jest na podobnym poziomie. Domy Seniora , ZOL'e chwalą się wyjątkową opieka pielęgniarska i lekarską dając poczucie 24 godzinnego dyżuru białego personelu. Należy pamiętać, że miejsca takie nie są szpitalami, gdzie zawsze musi być obecny lekarz. Zazwyczaj jest to lekarz Pierwszego Kontaktu (Lekarz Rodzinny), który przyjmuje w wyznaczonych dniach, godzinach. W przypadkach zagrożenia życia wzywany jest zespół Pogotowia Ratunkowego. Ilość mieszkańców domu jest różna od kilku do kilkudziesięciu osób. Opieka pielęgniarska dostępna jest przez 24 godziny na dobę, jednak warto zweryfikować ile podopiecznych przypada na pielęgniarkę zarówno w dzień jak i w nocy
Plusy: Możliwość pomocy pielęgniarskiej przez całą dobę
Minusy: Pielęgniarka opiekuje się kilkoma lub kilkunastoma osobami jednocześnie.
Opieka w domu
Dostęp do lekarza jest realizowany w formie wizyty domowej (do której zobowiązani są lekarze rodzinni) lub w przypadku osób chodzących w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W przypadku konieczności wykonywania np. zastrzyków w ramach opieki NFZ do domu wzywana jest pielęgniarka, która wykona zabieg. Zawsze w przypadku zagrożenia życia wzywane jest Pogotowie Ratunkowe.
Plusy: Opieka lekarska przez Lekarza POZ, który zna chorego od lat.
Minusy: Konieczność umawiania wizyt domowych
4 ważne tematy pomocne w wyborze właściwego miejsca pobytu dla Seniora
1. Pokoje a mieszkanie
Mieszkanie, dom, własny pokój, w którym żyje do którego jest przyzwyczajona osoba starsza zderza się z możliwością zamieszkania w nowym miejscu, otoczeniu. Czy osoba, która będzie zamieszkiwać wspólnie z naszym bliskim będzie mu odpowiadać? Czy łatwo będzie zaakceptować brak ulubionego stołu, krzesła, fotela czy obrazu wiszącego na ścianie? Pamiętać należy, że to dobro Seniora ma być w tej decyzji najważniejsze nie wygoda rodziny.
2. Wyżywienie
W każdym przypadku dieta dopasowywana jest do stanu zdrowia Podopiecznego. Jeżeli gotowanie posiłków (wspólne z Seniorem lub przez opiekunkę) domowymi sposobami nie jest idealnym rozwiązaniem to na pomoc przyjdą firmy cateringowe, które dostarczą posiłki pod wskazany adres.
3. Zapewnienie bezpieczeństwa i opieka medyczna
Rynek usług opiekuńczych mocno się rozwija i stwarza nowe wyzwania dla branży. Obecnie poziom bezpieczeństwa jest na podobnym poziomie i uzależniony jest od ilości personelu w ośrodkach ZOL'a DPS oraz ilości godzin opieki w domu, mieszkaniu osoby, która wymaga pomocy.
4. Aktywizacja
Są osoby, które bardzo chętnie angażują się w życie społeczne i potrzebują towarzystwa i nowych wyzwań. Wśród Seniorów jest też grupa osób chcąca pozostać w swoim, świecie w spokoju i niezależności. Opieka domowa może zapewnić każdą formę aktywizacji zarówno w domu jak i w ośrodkach kultury. Opiekunki chętnie pomogą w dotarciu do rodziny, przyjaciół czy zorganizują spacer.
Comments