top of page

Schody, wózek inwalidzki
co zrobić gdy chcesz wyjść z domu

Schody - to element budynku lub ukształtowania terenu, który umożliwia komunikację między różnymi poziomami.

Są jednak sytuację w których taka konstrukcja wręcz uniemożliwia sprawne poruszanie się. Schodów najczęściej używamy chcąc dostać lub wyjść z własnego mieszkania. Projektanci bloków z lat 50, 60, 70 stworzyli wiele osiedli, mieszkań wielopoziomowych, w których nie było windy. Podobny trend dotyczy również kamienic budowanych przed II Wojną Światową. Nawet mieszkania na parterze wymuszały pokonanie od 6 do 9 stopni. Podobna sytuacja dotyczy budownictwa wyższego czyli tzw. wieżowców. Zostały one wyposażone w windy, jednak wciąż pozostał problem pierwszych 9 stopni. Dla zdrowego człowieka pokonanie tej przeszkody nie stanowi większego wysiłku i problemu. Dopiero budownictwo XXI wieku wymusiło na budowniczych wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiły by dostanie się do własnego M bez konieczności pokonania nawet 1 stopnia. Był to ukłon dla wszystkich osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach.

Ale gdzie właściwie mieszkają Seniorzy?

W latach 50 szybko rozbudowujące się miasta dawały możliwość przeprowadzenia się ze starych popadających w ruinę kamienic do nowego budownictwa - do bloków. Ciepła woda, ogrzewanie czy własna toaleta były luksusem. To właśnie w blokach z tego okresu mieszka większość Seniorów. 

Kiedy lata lecą, a zdrowie nie jest już idealne pojawia się problem pokonania schodów. Największy problem mają osoby, których jedyną możliwością poruszania się jest wózek inwalidzki.  Pozostaje pytanie co dalej?  Zmiana mieszkania w którym przeżyli ponad 50 lat jest wielkim wyzwaniem zarówno emocjonalnym jak i finansowym. W nowym miejscu Seniorzy nie zaprzyjaźnią się z sąsiadami tak jak miało to miejsce w dawnej zabudowie. 

Aby wyjść z domu rozwiązań jest wiele

Najczęściej pomaga rodzina,

wspólnymi siłami znosi swojego ojca lub matkę po schodach. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że dzieci seniorów to obecnie osoby w wieku około 60 lat, a więc dla nich ta czynność staje się niebezpieczna, a czasami niemożliwa. 

Transport publiczny

Szukając innego rozwiązania możemy skorzystać z publicznego transportu.

Niestety w takim rozwiązaniu to Senior musi dostosować się do dnia lub godziny transportu.

 

Transport sanitarny i medyczny

Usługa dedykowana jest osobom, które muszą być transportowane w pozycji leżącej.  Umożliwiają to samochody typu BUS, KARETKA a sama usługa wykonywana jest przez co najmniej 2 osoby. Przewóz zazwyczaj dotyczy transportu na badania, do ośrodków typu DPS, ZOL, Szpitali, czy przychodni lekarskich

 

A jak rozwiązać problem transportu, aby wyjść z domu na spacer, do fryzjera, sklepu czy rodziny?

Firma GoodCare - opieka domowa ma w swojej ofercie rozwiązanie takiego problemu:

 

Usługę znoszenia / wnoszenia po schodach osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. 

 

Na czym to polega?

Podczas zamawiania usługi, pracownik GoodCare przeprowadza krótki wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia osoby jej wagi a także ilości schodów, numeru piętra. Usługa wykonywana jest przy pomocy urządzenia o nazwie schodołaz przez 1 osobę. 

Zapewniamy tym samym poczucie dyskrecji a pracownik nie używa kamizelek odblaskowych czy uniformu ratownika medycznego. Termin transportu po schodach można zarezerwować na wybraną przez Państwa godzinę i dzień. 

Przykładowy film z działania urządzenia znajdziesz <tutaj>

 

Usługa transportu autem dedykowana dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim

Jest to połączenie transportu po schodach (schodołaz) oraz transportu specjalistycznym samochodem umożliwiającym podróżowanie na wózku inwalidzkim

 

W pełni dyskretna usługa, wykonywana przez 1 osobę. Zapewniamy transfer po schodach i transport samochodem  bez względu czy chcesz pojechać w odwiedziny do rodziny, na spacer do parku, do kościoła, przychodni lekarskiej, lekarza specjalisty, okulisty, protetyka. Naszym samochodem podróżujesz w dyskretnych i komfortowych warunkach.

Usługę można rozszerzyć o obecność opiekunki, która przygotuje seniora do podróży a także dodatkowo może mu towarzyszyć podczas zakupów, wizyty lekarskiej czy spacerze.

 

Termin transportu można zarezerwować na wybraną przez Państwa godzinę i dzień. 

 

bottom of page