Umysł jest narzędziem przetrwania

Ciągłe rozwijanie mózgu ma istotną role w byciu zdrowym. Jest wiele sposobów na ćwiczenie pamięci. My skupimy się na pomysłach, które najczęściej wykorzystujemyw terapii zajęciowej. Efekty naszej pracy nie są spektakularne, natomiast codzienne ćwiczenia dają radość i budują wzajemne relacje między Opiekunem a Podopiecznym.GoodCare

Dokończ zdanie

dokoncz zdanie.png

Gra polega na właściwym doborze słów i łączeniu je w logiczne zdania. Zabawa pozwala rozwijać słownictwo oraz logiczne myślenie

Ilość graczy: dowolna

Czas gry: dowolny

Zasady: nie ma przegranych i wygranych

Pierwsza osoba zaczyna mówić zdanie, które nagle przerywa, a kolejna osoba musi je dokończyć , jednak w pewnym momencie ponownie je urywa. Kolejna osoba musi ponownie dopasować słowa aby tworzyły logiczny związek i urwać wypowiedź. 

Przykład:

osoba nr 1: "Za żadne skarby nie odważę się..."

osoba nr 2: "przejść na dietę odchudzającą, ponieważ lubię gdy..."

kolejna osoba: "pachnie smażony boczek. To wspaniałe.."

kolejna osoba: "jak widzę tylu chętnych.."

itd

Dodaj słowo

dodaj slowo.png

Ilość graczy: dowolna

Czas gry: dowolny

Zasady: Pierwszy gracz wymyśla dowolne słowo i wypowiada je na głos. Kolejna osoba musi powiedzieć dowolne inne słowo zaczynające się na ostatnią literę słowa poprzedniego.

Można przyjąć następujące dodatkowe reguły:

Słowa nie mogą kończyć się na literę : "a", "y"

Słowa nie mogą być skrótami, nazwami własnymi, lub też mogą dotyczyć jedynie wybranej dziedziny lub słowa nie mogą być np przymiotnikami. 

Jeżeli jedna z osób nie może znaleźć słowa wg ustalonych zasad mówi PASS i przegrywa rozgrywkę.

Słowo na literę

slowo na litere.png

Ilość graczy: dowolna

Czas gry: dowolny

Zasady: Pierwszy gracz zaczyna po ciuchu mówić alfabet

Druga osoba w pewnym momencie mówi STOP, zatrzymując tym samym wyliczankę. Tym sposobem losujemy literę.

Każdy z graczy na przemian mówi  słowo zaczynające się na wybraną literę. Przegrywa ten, kto nie potrafi powiedzieć już słowa na wylosowana literę i mówi PASS.

Dodatkowo można dowolnie ustalić jakich wyrazów nie wolno mówić. 

Pamiętnik

moje wspomnienia.png

Ilość osób: jedna

Czas zajęcia: dowolny

Zasady: Wracanie do wspomnień to idealny trening dla mózgu. Pamiętnik można tworzyć samodzielnie poprzez spisywanie wspomnień w zeszycie. Doskonałym rozwiązaniem może być nagrywanie wspomnień na urządzeniach elektronicznych takich jak, telefon, dyktafon czy kamera. Warto pomóc Seniorom w obsłudze urządzeń lub samym pisaniu. Stworzone w ten sposób wspomnienia, źródło cennych informacji, których na próżno szukać w książkach,  wspaniały prezent dla Rodziny a co najważniejsze bardzo dobra gimnastyka umysłu. 

 GoodCare - to więcej niż opieka ...