top of page
Umysł jest narzędziem przetrwania
Ciągłe rozwijanie mózgu ma istotną role w byciu zdrowym. Jest wiele sposobów na ćwiczenie pamięci. My skupimy się na pomysłach, które najczęściej wykorzystujemy w terapii zajęciowej tzw Aktywizacji osób starszych - Seniorów. Efekty naszej pracy nie są spektakularne, natomiast codzienne ćwiczenia dają radość i budują wzajemne relacje między Opiekunem a Podopiecznym. GoodCare
Dokończ zdanie
Gra polega na właściwym doborze słów i łączeniu je w logiczne zdania. Zabawa pozwala rozwijać słownictwo oraz logiczne myślenie
Ilość graczy: dowolna
Czas gry: dowolny
Zasady: nie ma przegranych i wygranych
Pierwsza osoba zaczyna mówić zdanie, które nagle przerywa, a kolejna osoba musi je dokończyć , jednak w pewnym momencie ponownie je urywa. Kolejna osoba musi ponownie dopasować słowa aby tworzyły logiczny związek i urwać wypowiedź.
Przykład:
osoba nr 1: "Za żadne skarby nie odważę się..."
osoba nr 2: "przejść na dietę odchudzającą, ponieważ lubię gdy..."
kolejna osoba: "pachnie smażony boczek. To wspaniałe.."
kolejna osoba: "jak widzę tylu chętnych.."
itd
Dodaj słowo
Ilość graczy: dowolna
Czas gry: dowolny
Zasady: Pierwszy gracz wymyśla dowolne słowo i wypowiada je na głos. Kolejna osoba musi powiedzieć dowolne inne słowo zaczynające się na ostatnią literę słowa poprzedniego.
Można przyjąć następujące dodatkowe reguły:
Słowa nie mogą kończyć się na literę : "a", "y"
Słowa nie mogą być skrótami, nazwami własnymi, lub też mogą dotyczyć jedynie wybranej dziedziny lub słowa nie mogą być np przymiotnikami.
Jeżeli jedna z osób nie może znaleźć słowa wg ustalonych zasad mówi PASS i przegrywa rozgrywkę.
Słowo na literę
Ilość graczy: dowolna
Czas gry: dowolny
Zasady: Pierwszy gracz zaczyna po ciuchu mówić alfabet
Druga osoba w pewnym momencie mówi STOP, zatrzymując tym samym wyliczankę. Tym sposobem losujemy literę.
Każdy z graczy na przemian mówi słowo zaczynające się na wybraną literę. Przegrywa ten, kto nie potrafi powiedzieć już słowa na wylosowana literę i mówi PASS.
Dodatkowo można dowolnie ustalić jakich wyrazów nie wolno mówić.
Pamiętnik
Ilość osób: jedna
Czas zajęcia: dowolny
Zasady: Wracanie do wspomnień to idealny trening dla mózgu. Pamiętnik można tworzyć samodzielnie poprzez spisywanie wspomnień w zeszycie. Doskonałym rozwiązaniem może być nagrywanie wspomnień na urządzeniach elektronicznych takich jak, telefon, dyktafon czy kamera. Warto pomóc Seniorom w obsłudze urządzeń lub samym pisaniu. Stworzone w ten sposób wspomnienia, źródło cennych informacji, których na próżno szukać w książkach, wspaniały prezent dla Rodziny a co najważniejsze bardzo dobra gimnastyka umysłu.
GoodCare - to więcej niż opieka ...
bottom of page