top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

W zdrowym ciele zdrowy duch. Ćwiczenia dla seniorów

Koordynacja ruchowa to jeden z podstawowych elementów sprawności człowieka. Dzięki ruchowi posiadamy zdolność do wykonywania złożonych sekwencji ruchowych, czyli pozwala sprawnie funkcjonować w codziennym życiu. Z biegiem lat koordynacja się osłabia a ruchy stają się mało precyzyjne. Aby opóźnić ten efekt należy systematycznie ćwiczyć. Poniżej kilka pomysłów na ćwiczenia / zabawy dla seniorów . 


Przykładowe ćwiczenie, skłony wzmacniające kręgosłup

Ćwiczenia dla seniorów nr 1

Ćwiczenie polega na przekładaniu piłeczki tenisowej na stole według ustalonej sekwencji podanej przez drugą osobę.Czas ćwiczenia: uzależniony od sprawności seniora, dowolny

Zasady: Opiekun opisuje jak należy przekładać piłkę, a senior wykonuje określoną sekwencję, powtarzając ją 5-10 razy.

Uwaga: piłkę można zamienić na inny lekki przedmiot, np kłębek włóczki, zwinięte skarpetki itp.

 

Ćwiczenia dla seniorów nr 2

Ćwiczenie polega na przekładaniu talerzyków, pachołków na stole według ustalonej sekwencji podanej przez drugą osobę.  Czas ćwiczenia: uzależniony od sprawności seniora dowolny

Zasady: Opiekun opisuje lub pokazuje jak należy przekładać przedmioty wykorzystane do ćwiczenia, a senior wykonuje określoną sekwencję, powtarzając ją 5-10 razy.

Uwaga: talerzyki można zamienić na inny lekki przedmiot np. piłeczki, zwinięte skarpetki itp.


 

Ćwiczenia dla seniorów nr 3

Ćwiczenie polega na rolowaniu po stole piłek, dociskając je lekko do stołu

Czas ćwiczenia: uzależniony od sprawności seniora dowolnyZasady: Opiekun podaje jak i którą piłkę rolować, kiedy ją zatrzymać,  senior wykonuje określoną sekwencję, powtarzając ją 5-10 razy.

Uwaga: piłkę można zamienić na inny przedmiot dający łatwo się obracać (przesuwać po stole)


 

Ćwiczenia dla seniorów nr 4

Ćwiczenie polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń na macie lub miękkim dywanie.Czas ćwiczenia: uzależniony od sprawności seniora, dowolny

Zasady: Opiekun pokazuje w odpowiednim tempie jak należy prawidłowo wykonywać ćwiczenia, a senior wykonuje określoną sekwencję, powtarzając ją 3-6 razy.

Uwaga:  opiekun w trakcie wykonywania ćwiczeń przez cały czas asekuruje seniora. Drążek można zastąpić laską, długą łyżką do butów, kijem od szczotki czy mopa.


 

ŹRÓDŁO:  Bruna Capobianco - Fisioterapia

2 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios


bottom of page