top of page
 • Zdjęcie autoraAdmin

Trudności z jedzeniem u osób starszych. Jak zachęcić seniora do jedzenia posiłków i stosowania diety zaleconej przez dietetyka lub lekarza?

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby żywieniowe, dlatego coraz ważniejsze staje się utrzymanie zrównoważonej diety, która wspiera ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Jak więc zachęcić osobę starszą do jedzenia posiłków? Dużym wyzwaniem może okazać się przekonanie osoby starszej do przestrzegania zalecanej diety. Czy to z powodu zmniejszonego apetytu, chorób przewlekłych czy po prostu braku motywacji, wielu seniorów boryka się z trudnościami w dostrzeganiu sensu stosowania właściwego odżywiania. W tym artykule przedstawimy skuteczne sposoby, jak zachęcić osoby starsze do jedzenia posiłków i stosowania diety zaleconej przez dietetyka czy lekarza.


Śniadanie, obiad, filiżanka z herbatą lub kawą, kwiatek
Wspaniały i zdrowy posiłek

Praktyczne porady i strategie dla osób starszych, zdrowe odżywianie i zrozumienie przeszkód


Zanim przejdziemy do rozwiązań, istotne jest zrozumienie trudności z jedzeniem u osób starszych, z jakimi mierzą się w kwestii przestrzegania zalecanej diety. Aby zrozumieć przeszkody musimy wiedzieć, że:

 1. Zmniejszony Apetyt: Wraz z wiekiem osłabia się zmysł smaku i węchu, co prowadzi do zmniejszonego apetytu i w efekcie do mniejszej przyjemności z jedzenia.

 2. Choroby Przewlekłe: Choroby przewlekłe, skutki uboczne leków oraz problemy stomatologiczne mogą wpływać na zdolność seniorów do jedzenia i trawienia niektórych potraw i zwiększać trudności z jedzeniem u osób starszych.

 3. Samotność i Depresja: Osoby starsze, które mieszkają samotnie lub mają ograniczone kontakty społeczne, mogą stracić zainteresowanie gotowaniem i spożywaniem posiłków, co prowadzi do niedożywienia.

 4. Ograniczona Mobilność: Problemy z poruszaniem się mogą sprawić, że seniorzy mają trudności z zakupami spożywczymi, przygotowaniem posiłków czy nawet wygodnym siedzeniem przy stole podczas spożywania posiłków.


cytryna, papryka, ryba, pomidor, brukselka, marchewka, szparaki, groszek, borówki, brokuły, pomarańcze, rzodkiewka
Świeże produkty z których można przygotować posiłek

Praktyczne Porady na Zachęcenie do Zdrowego Odżywiania a trudności z jedzeniem u osób starszych

1. Zaangażowanie Seniorów w Planowanie Posiłków :

 • Zachęcaj seniorów do uczestnictwa w planowaniu posiłków i robieniu zakupów spożywczych, aby poczuli się odpowiedzialni za swoje odżywianie.

 • Razem zróbcie listę zakupów, wybierajcie zdrowe przepisy i decydujcie o tym, co będziecie gotować. To jednocześnie uaktywni seniora i da poczucie bycia potrzebnym i zaangażowanym w dane zadanie.

 • Daj seniorom możliwość wyboru ulubionych potraw i składników, aby zwiększyć ich zaangażowanie w przygotowywanie posiłków. Jeśli któreś składniki czy potrawy nie są zalecane spróbuj zamienić je zdrowymi odpowiednikami np. słodki dżem zamień na świeże owoce.


radość, ciasto, owoce, rodzina, znajomi na tle pięknej przyrody
Posiłek w miłym towarzystwie

2. Tworzenie Przyjemnej Atmosfery Przy Posiłkach:

 • Stwórz przyjemną atmosferę podczas spożywania posiłków, np. poprzez dekorację stołu, delikatną muzykę czy ciepłą rozmowę.

 • To bardzo ważne, abyście jedli wspólnie posiłki, aby seniorzy mogli cieszyć się towarzystwem podczas jedzenia.

3. Dostosowanie Potraw do Indywidualnych Preferencji i Potrzeb:

 • Staraj się dostosować potrawy do preferencji smakowych i potrzeb dietetycznych seniorów, aby jedzenie było dla nich bardziej atrakcyjne, ale jednocześnie zdrowe.

 • Poszukuj zamienników składników i metod gotowania, aby zaspokoić specjalne wymagania żywieniowe seniorów.

4. Edukacja na Temat Korzyści Zdrowego Odżywiania się:

 • Wyjaśnij seniorom, dlaczego zdrowe odżywianie jest tak istotne dla ich zdrowia i samopoczucia.

 • Podkreśl korzyści płynące z regularnego spożywania różnorodnych i zrównoważonych posiłków, takich jak poprawa energii, wzmacnianie odporności i utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

5. Wsparcie Zawodowe od Dietetyka lub Lekarza:

 • Zachęcaj seniorów do regularnych konsultacji z dietetykiem lub lekarzem w celu kontrolowania postępów i dostosowywania diety do zmieniających się potrzeb zdrowotnych.

 • Podkreśl rolę profesjonalistów w zapewnianiu spersonalizowanej opieki żywieniowej i motywacji do przestrzegania zaleceń dietetycznych.


PodsumowanieZachęcenie seniorów do jedzenia posiłków i stosowania zalecanej diety może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Poprzez zaangażowanie osób starszych w planowanie posiłków, tworzenie przyjemnej atmosfery przy jedzeniu, dostosowanie potraw do ich upodobań, edukację na temat korzyści zdrowego odżywiania się oraz wsparcie ze strony specjalistów, możemy pomóc seniorom utrzymać zdrową i zrównoważoną dietę, co przyczyni się do poprawy ich jakości życia, samopoczucia a w rezultacie zdrowia.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page