top of page

Co mnie ukąsiło? Komar, pająk, a może pluskwa? Rozpoznasz to po śladach

Obrzęk, zaczerwienienie i świąd to najczęstsze objawy pojawiające się przy różnych ukąszeniach. Takie zmiany zauważamy niestety bardzo często dopiero po pewnym czasie. Jak zatem rozpoznać, który insekt pozostawił po sobie nieprzyjemny ślad? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się "ugryzieniu". Pamiętaj jednak, że jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak np. silna wysypka, podwyższona temperatura, duszności czy nudności, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

ukąszenia przez komara, bąble na ciele

Zdjęcie: ukąszenie Komara

Komar

Ukąszenia komarów są jednymi z najczęściej występujących wiosną i latem. Mają postać małych, okrągłych guzków, wokół których może pojawiać się delikatne zaczerwienienie. Takie ukąszenia najczęściej pojawiają się w odsłoniętych miejscach, takich jak przedramiona, szyja, łydki czy okolice kostek. U niektórych osób ukłucie komara może wywołać silną reakcję alergiczną i spowodować, że zwykły bąbel przerodzi się w bolesne opuchnięcie.

Pająk

Na twojej skórze pojawiły się obok siebie dwie małe dziurki? Najprawdopodobniej jest to ślad po ukąszeniu pająka, któremu towarzyszy również zaczerwienienie oraz obrzęk. Jad występujących naturalnie w Polsce pająków nie jest niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka, jednak niektóre "ugryzienia" mogą powodować ból lub swędzenie.

Ukaszenie przez pająka, zaczerwienienie ślad

Zdjęcie: ukąszenie Pająka

ugryzienie przez pluskwy, ślady na ciele człowieka

Pluskwa

Ugryzienia pluskwy często mylone są z tymi spowodowanymi przez komary. Jednak ślady pozostawione przez pluskwę pojawiają się w liniach lub skupiskach, zazwyczaj po trzy, i w dodatku bardzo swędzą. Najczęściej pojawiają się na odsłoniętej skórze, która w nocy ma styczność z materacem (szyi, ramionach, nogach), w którym mogły się zagnieździć.

Zdjęcie: ukąszenie Pluskwy

Pszczoła lub osa

Ślady po użądleniach pszczoły lub osy różnią się w zależności od reakcji alergicznej danej osoby. U niektórych powstaje tylko mała, jasna plamka, która powoduje umiarkowany ból, natomiast u innych może pojawić się duży, zaczerwieniony obrzęk. W przypadku użądlenia przez pszczołę w skórze często pozostaje żądło, które trzeba szybko usunąć pęsetą. Jeśli po użądleniu pszczoły lub osy pojawi się ucisk w klatce piersiowej, gardle lub problemy z oddychaniem, natychmiast należy wezwać pogotowie.

Uzadlenie przez owady np pszczoły, osy, żądło w ciele

Zdjęcie: użądlenie Pszczoły lub Osy

ślad na ciele człowieka po ugryzieniu przez pchły

Pchła

Choć pchły zwykle wolą kąsać zwierzęta, to zdarza się, że gryzą także ludzi. Takie ukąszenia pojawiają się w liniach lub skupiskach, są małe, ale często wokół nich pojawia się zaczerwienienie, a nawet wysypka. Ukąszenia pcheł najczęściej pojawiają się w ciepłych miejscach, takich jak zgięcia kolan, pachwiny czy pachy.

Zdjęcie: ugryzienie Pchły

Kleszcz

Ukłucie kleszcza jest jednym z groźniejszych, gdyż może być on nosicielem groźnych chorób takich jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Ukłucie kleszcza jest bezbolesne, dlatego od marca do listopada należy bacznie oglądać swoje ciało po wizytach w lasach, parkach czy na łąkach. Jeśli zauważymy wbitego w skórę kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć i obserwować swoje ciało przez kilka tygodni. Jeśli na skórze pojawi się niepokojący rumień, należy bezzwłocznie udać się do lekarza i poinformować, że taka reakcja może być następstwem właśnie ukłucia przez kleszcza.

Rumien po ukluciu przez kleszcza, ślad, zaczerwienienie

Zdjęcie: ukłucie Kleszcza

bottom of page