top of page
Zdjęcie autoraAdmin

Dlaczego osoby starsze nie mogą spać?

Jak poradzić sobie z bezsennością osób starszych?


Zaburzenia snu zawsze negatywnie wpływają na organizm, ponieważ utrudniają regenerację komórek. Ale to, jak długo śpimy, jest sprawą indywidualną.

 

Wraz z wiekiem potrzeba snu się nieco zmienia. Nie zmienia to faktu iż seniorzy trzy razy częściej niż osoby młode mają kłopoty z zasypianiem a także budzą się w nocy.

Badania dowodzą, że osoby starsze śpią krócej niż osoby w wieku 25-35 lat. Jaka jest tego przyczyna?

Problemy te mogą być związane z dość typowymi dla osób w podeszłym wieku stanami depresyjnymi (czytaj artykuł o depresji), różnymi dolegliwościami, niewłaściwym zażywaniem leków ( w tym środków uspokajających, środków nasennych) lub niewłaściwą porą jedzenia ostatniego posiłku.

Większość czasu seniorzy spędzają (nie aktywnie). Ich dni są bardzo do siebie zbliżone co do zajęć w ciągu dnia. Oglądanie telewizji, mało ruchu, brak aktywności intelektualnej zwalniają tempo życia. Zdarza się, że w ciągu dnia osoby te wypoczywają leżąc na kanapie lub ucinają sobie krótkie drzemki. Takie odpoczynki oraz ilość godzin snu się sumują co powoduje, że nocny sen jest płytki i krótszy. Terapia farmakologiczna bez fachowego zagłębienia się w obyczaje życia Pacjenta będą tylko pośrednim wyleczeniem braku snu.

Co zrobić gdy senior spędza średnio 8 godzin w łóżku i bez względu na porę roku? Dlaczego osoby starsze nie mogą spać?, Należy dalej poszukiwać przyczyny bezsenności.

Czy nie jest ona spowodowana jakąś inną chorobą, bólem a może bezsenność ma podłoże związane z zaburzeniami psychicznymi, lękowymi depresyjnymi i należy skorzystać z porady specjalisty, który włączy leczenie farmakologiczne.


Jak rozwiązać problem?

Pierwszym etapem będzie zatem odpowiedź na pytanie

1. Czy nasz „Pacjent” w ciągu dnia robi sobie krótkie drzemki, czy dużo się porusza, o której chodzi spać i o której godzinie wstaje.

Wnikliwe poznanie rytmu dnia ułatwi naszą dalszą diagnozę.

W kolejnym etapie należy zadać pytanie

2. Jak wyglądał kiedyś dzień (np. gdy Podopieczny miał około 30 lat), Czy ilość godzin snu była inna? Jeżeli inna to co się stało, że teraz jest większa?

 

Najlepszym rozwiązaniem kłopotu, problemu dla seniora będzie konkluzja, do której sam dojdzie (oczywiście z naszą pomocą). Narzucenie rozwiązania z góry nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.


Ekspozycja na Słońce

5 prostych kroków mogących pomóc w bezsenności.

1. Zwiększ aktywność fizyczną.

Każdy człowiek, po zwiększonym wysiłku fizycznym w trakcie snu wypoczywa spokojniej, przez co jego sen jest dłuższy. Aktywność fizyczną należy dopasować do stanu zdrowia indywidualnie.  

2. Zwiększ ekspozycję na światło.

Spacery na świeżym powietrzu a jeżeli jest to niemożliwe, to doświetlić pomieszczenia w których przebywa „Podopieczny”.

3. Zwiększyć ilość kontaktów ze znajomymi, rodziną.

Odwiedziny rodziny, znajomych, przyjaciół bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie seniora. Jeżeli codzienne osobiste kontakty są niemożliwe, porozmawiaj telefonicznie lub przeprowadź videorozmowę. GoodCare – opieka domowa świadczy taką usługę. Sprawdź www.goodcare.com.pl/videorozmowa 

4. Pomóż ułożyć a później przestrzegać planu dnia.

Godzina wstawania rano, rozmów z drugą osobą godziny aktywności fizycznej np. ćwiczeń, godziny posiłków czy  kładzenia się spać

5. Wypracuj nawyk regularnego zażywania posiłków.

Pamiętaj, że jeśli przyczyną bezsenności jest przeciążenie żołądka obfitym lub późnym posiłkiem dlatego ogranicz dietę do lekkiej kolacji najpóźniej na 2-3 godziny przed snem.


Podsumowując,

Zanim sięgniesz po leki zastosuj pokazanych 5 porad. Unikaj drzemek w ciągu dnia, ułóż harmonogram dnia i przestrzegaj go. Środki farmakologiczne stosuj tylko pod kontrolą lekarza specjalisty.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page